Dúška materina – Thymus serpyllum L. / Dúška tymianová (tymian) – Thymus vulgaris L.

 

Dúška materina je trváca rastlina s poliehavou stonkou, z ktorej vy rastá niekoľko stojatých alebo plazivých, holých aj chlpatých výhonkov. Listy sú celistvookrajové, protistojné, oválno vajcovité až čiarkovité, na vrchole zaokrúhlené, na báze zúžené asi do 3 mm dlhej stopky. Listová čepeľ je dlhá 5 – 15 mm a široká 7 mm, celistvookrajová, bez podvinutého okraja (na rozdiel od dúšky tymianovej – tymianu) s prílistkami pri stopke. Kvety vyrastajú v praslenoch na vrcholoch stoniek.

Kalich je zelený, niekedy červenkastý, s dvoma krátkymi zubmi horného pysku a dvoma dlhými zubmi dolného pysku. Koruna je bledoružová alebo červená, nevýrazne dvojpysková, s plochým horným a trojzárezovým dolným pyskom. Tyčinky sú štyri.

Odporúčame aj:  Kapsička pastierska - Capsella bursa-pastoris

Plod je zrastený zo štyroch guľovitých tvrdiek. Všetky nadzemné časti rastliny sú pokryté silicovými žliazkami, ktoré spôsobujú, že listy pri pohľade proti svetlu sú bodkované. Rastlina príjemne charakteristicky vonia. Kvitne počas celého leta.

Dúška materina rastie na okrajoch lesov, lúk, na stepných lokalitách, slnečných, skalnatých stráňach a po okrajoch ciest.

Droga:

Vňať dúšky materinej – Herba serpylli / vňať tymianu – Herba thymi.

Nadzemnú časť rastliny zbierame v čase kvitnutia (máj – september), pričom ju odrezávame nožom alebo nožnicami. Sušíme v tieni alebo v sušiarni pri teplote do 35 stupňov. Vysušená droga má svetlohnedé stonky. Kalich aj listy sú zelené, kvety sú ružočervené alebo fialové s príjemnou vôňou a slabo horkou chuťou. Drogu uskladňujeme na suchom, vzdušnom a tienistom mieste. Droga môže mať vlhkosť najviac 13%.

Chemické zloženie:

Droga obsahuje 0,15 – 1% éterického oleja (so zložením p-cymol, tymol, karvakrol, α-pinén, seskviterpíny, terpineol, borneol), linalol, serpylín (horčina), triesloviny (okolo 3 – 7,5%), flavónové glykozidy, luteolín, minerálne soli, živicu a iné …

Účinok a použitie:

Droga účinkuje sekrétolyticky (odkašliavajúco) pri kataroch horných dýchacích ciest, chronickej bronchitíde, chrípke, bronchopneumónii, bronchitickej astme, zápale pľúc s vylučovaním slizovitého exkrétu, pri bronchiektázii. Účinkuje utišujúco pri suchom a spastickom (kŕčovom) kašli, pri čiernom kašli a spastickej bronchitíde.

Predpisuje sa aj ako nervy utišujúci a spazmolytický prostriedok pri žalúdočných a črevných ochoreniach, najmä nervového pôvodu – chronickej gastritíde, vredoch, spastickej kolitíde, meteorizme, bolení hlavy, neurasténii, radikulitíde a neuritíde. Používa sa tiež na aromatické kúpele a obklady, ako dráždiaci a analgetický prostriedok pri ochoreniach kĺbov, svalov a periférnych nervov. Extrakt z dúšky materinej je súčasťou prípravkou proti kašlu.

V ľudovom liečiteľstve sa dúška materina odporúča aj pri dvanástnikových vredoch, nechutenstve, črevných ťažkostiach, nespavosti, chudokrvnosti, reumatizme, nervových a kožných ochoreniach, na kloktanie pri zápaloch ústnej dutiny a hrdla.

Odporúčame aj:  Ľubovník bodkovaný - Hypericium parforatum L.

Drogu používame vo forme záparu a odvaru. Odvar pripravíme z dvoch polievkových lyžíc drogy a 400 ml vriacej vody. Varíme 3 minúty, necháme vyluhovať 1 hodinu a precedíme. Užívame 120 ml trikrát denne. Zápar pripravujeme z dvoch polievkových lyžíc drogy a 500 ml vriacej vody. Necháme vyluhovať 2 hodiny a užívame 100 ml štyrikrát denne. Na vonkajšie použitie pripravujeme zápar zo 100 gramov drogy a 2 litrov vriacej vody. Necháme vyluhovať 30 minút a precedený zápar pridávame do kúpeľa.

 

Názvy: slovensky česky latinsky
odborne: Dúška materina Matěrídouška úzkolistá Thymus serpyllum L.
ľudové názvy: materina dúška, dúška, chodec, materinka, materonka, žadovník    
nemecky: Sandthymian maďarsky: Mezei kakukfü taliansky: Pepolino francúzsky: Thym serpolet
anglicky: Wild thyme španielsky: Serpol    

 

 

 

Komentáre

Pridaj svoj názor

Pridaj komentár