Jastrabina lekárska – Galega offcinalis L.

 

Jastrabina lekárska je trváca bylina s holou stonkou vysokou do 1 metra. Listy sú nepárno perovito zložené, striedavé, s 11 – 17 elipsovitými až kopijovitými lístkami, na vrcholoch s tŕnikmi, na rubovej strane je vyčnievajúca žilnatina. Kvety sú fialovosivé, zložené v pyramidálnych strapcoch s päťpoćetným rúrkovitým kalichom a päťpočetnou korunou.

Plod je valcovitý, mnohosemenný, priamy struk. Kvitne od júna do augusta. Jastrabina lekárska obľubuje vlhké miesta. Rastie na okrajoch vodných tokov, na vlhkých lúkach, lesoch a hájoch, na okrajoch ciest a pod.

Odporúčame aj:  Repík lekársky - Agrimonia eupatoria L.

Droga:

Vňať jastrabiny lekárskej – Herba galegae.

Kvetné stonky rastliny zbierame v čase kvitnutia. Sušíme ich v tieni alebo v sušiarni pri teplote do 40 stupňov. Vysušená vňať je zelená a kvety sú bledomodré. Droga je slabo horká, nevonia a nepáchne. Uskladňuje sa na tienistom, vzdušnom a suchom mieste.

Chcemické zloženie:

Droga obsahuje guanidínové deriváty – galegín, peganín, hydroxigalegín, glykozid galuteolín a iné flavonóve glykozidy, triesloviny, saponíny, horčiny, sacharózu a mastný olej.

Účinok a použitie:

Droga a prípravky z nej znižujú obsah cukru v krvi, preto nachádza uplatnenie pri liečení cukrovky (pri zisťovaní protidiabetického efektu sa liečenie vykonáva pod lekárskou kontrolou). Používa sa tiež ako laktogógum na zvýšenie vylučovania mlieka dojčiacich matiek. Tonizuje (posilňuje) hladké svalstvo.

Ľudovo sa droga odporúča ako potopudný a močopudný prostriedok pri zápale močových ciest a na vonkajšie liečenie mokrých ekzémov.

Odporúčame aj:  Levanduľa úzkolistá (lekárska) - Lavandula angustifolia Miller

Drogu používame vo forme záparu. Dve polievkové lyžice nadrobno porezanej vňate zalejeme 600 ml vriacej vody a varíme 3 minúty. Potom vyluhujeme 30 minút. Zápar precedíme a užívame šesťkrát denne 80 ml 15 minút pred jedlom a 30 minút po jedle.

Názvy: slovensky česky latinsky
odborne: Jastrabina lekárska Jestřabina lékařská Galega officinalis L.
ľudové názvy: jastrabí hrach, kozia ruta, štedrevec liečivý    
nemecky: Echte Geissraute maďarsky: Kecskeruta, Kecskere galga taliansky: Galega francúzsky: Galega officinal
anglicky: Goat’s Rue španielsky: Galega  

 

 

 

Komentáre

Pridaj svoj názor

Pridaj komentár