Ľan siaty (užitkový) – Linum usitatissimum L.

 

Ľan siaty (užitkový) je jednoročná bylina s holou, valcovitou stonkou, na vrchu rozkonárenou, vysokou do 1,5 metra. Listy sú kopijovité, striedavé. Kvety sú jasnomodré alebo fialové, so stopkami, na vrchole stonky zložené do riedkych strapcov. Kalich aj koruna sú päťpočetné s piatimi tyčinkami. Plod je pukajúca tobolka s mnohými svetlohnedými, lesklými semenami. Rastlina kvitne v júni.

Ľan siaty pochádza z Blízkeho východu. Je to veľmi stará pestovaná rastlina. Pestuje sa v poľných podmienkach ako technická plodina na získavanie vlákien. Ľan je pomerne náročný na pôdu.

Odporúčame aj:  Lastovičník väčší - Chelidonium majus L.

Droga: 

Semeno ľanu – Semen lini.

Semená ľanu zbierame v plnej zrelosti a súšíme na slnku alebo v sušiarni pri teplote do 45 stupňov. Semená sú ploské, žltohnedé, bez vône a zápachu a pri požutí sú slizovité a mastné. Uskladňujú sa na tienistom, vzdušnom a suchom mieste. Môžu mať vlhkosť najviac do 13%.

Chemické zloženie:

Droga obsahuje slizovité látky (okolo 6% – sú zastúpené hlavne v šupke semena, preto sa semená používajú celé), pektín, mastný olej (30 – 40%) zložený z glyceridov kyseliny linolovej, linolénovej a izolinolénovej, kyanogénny glykozid linamarín (1,5%) enzým linamarázu, okolo 20 – 25% proteínov, sacharidy, karotén a iné …

Účinok a použitie:

Semená majú laxatívny (prečisťujúci), mucilaginózny (hlienotvorný) a protizápalový účinok. Predpisuje sa pri zápche (konstipacii) – zväčšuje objem fekálnej hmoty a týmto spôsobom účinkuje prečisťujúco. Dobrý účinok majú semená ľanu pri zápaloch dýchacích ciest (suchý kašeľ, bronchiálny katar), tráviaceho ústrojenstva (žalúdka, čriev) a močových ciest (zápaly a kamene v močovom mechúri a obličkách). Zvonka sa pouźíva pri popáleninách, zápaloch sliznice a kože, opuchlinách a vredoch (obklad).

V ľudovom liečiteľstve sa semená ľanu používajú aj pri hyperacidite, zachrípnutí, pri prostate, žlčníkových kameňoch, cukrovke a iných ….

Odporúčame aj:  Levanduľa úzkolistá (lekárska) - Lavandula angustifolia Miller

Rozdrvené ľanové semená alebo ľanová múčka sa používajú vo forme obkladov (zmieša sa s horúcou vodou a nanesie na gázu). Ľanový olej zmiešaný s rovnakým množstvom vaječného bielka alebo vápennej vody veľmi dobre účinkuje pri ranách z popálenín. Na vnútorné použitie pripravujeme z ľanového semena studený výťažok (jednu až dve polievkové lyžice semena zalejeme 200 ml studenej vody a necháme vyluhovať 2 – 3 hodiny) alebo odvar (dve polievkové lyžice semena zalejeme 600 ml vriacej vody a varíme 10 minút). Odvar užívame šesťkrát denne 80 ml 15 minút pred jedlom a 30 po jedle.

Názvy: slovensky česky latinsky
odborne: Ľan siaty (užitkový) Len setý Linum usitatissimum L.
ľudové názvy: ľan    
nemecky: Saat-Lein, Flachs maďarsky: Házi len taliansky: Lino francúzsky: Lin
anglicky: Cultivated Flax španielsky: Liño  

 

 

 

Komentáre

Pridaj svoj názor

Pridaj komentár