Lastovičník väčší – Chelidonium majus L.

 

Lastovičník väčší je trváca rastlina vysoka do 1 metra s rovnou, v hornej časti rozkonárenou stonkou. Dolné listy majú stopky, horné sú sediace. Čepele listov sú krehké, nepárno perovito strihané na päť dielov, s hrboľatým rubom, na líci zelené a na rube modrozelené.

Kvety sú jasnožlté, zložene po štyroch až piatich jednoduchých okolíkoch vyrastajúcich v pazuchách horných listov. Tyčiniek je veľa, semeník je dvojpuzdrový. Plod je valcovitá, jednopuzdrová, pukajúca šešuľa. Semien je väčší počet a sú drobné. Cela rastlina obsahuje žltooranžovú mliečnu šťavu. Kvitne v máji až júni.

Lastovičník rastie na vlhkých miestach, v riedkych hájoch, na okrajoch ciest, na rumovoviskách a kamenitých miestach, najmú na pôdach s vyšším obsahom dusíka.

Odporúčame aj:  Repík lekársky - Agrimonia eupatoria L.

Droga:

Vňať lastovičníka – Herba chelidonii.

Nadzemnú časť rastliny zbierame začiatkom kvitnutia rastliny (máj – jún). Vňať odrezávame 10 cm nad zemou a pri ukladaní treba dávať pozor, aby sa nepotlačila. Suší sa v tieni alebo v sušiarni pri teplote do 60 stupňov so silnou ventiláciou. Listy vysušenej rastliny sú na líci svetlozelené a rube sivé. Droga je horká, nevonia a nezapácha. Uskladňuje sa na tienistom, vzdušnim a suchom mieste. Môže mať vlhkosť najviac 14%. Upozornenie – pri zbere rastliny používajte rukavice, môže vyvolať dráždivé reakcie. Rastlinu nedovoľte trhať deťom.

Chemické zloženie:

Mliečna šťava čerstvej rastliny obsahuje premenlivé množstvo alkaloidov (do 3%), ktoré sú viazané predovšetkým s kyselinou chelidónovou, prípadne soľami kyseliny jablčnej a citrónovej. Alkaloidy lastovičníka patria do troch základných skupín: 1. skupina protopínu so zastupcami alokryptopín a protopín, 2. skupina protoberberínu a alkaloidom berberín a 3. skupina benzofenantridínu, ktorej zástupcami sú chelidonín, chelerytrín, sanguinarín a homochelidonín.

Z nich najdôležitejší je chelidonín, ktorý má najsilnejší účinok a droga ho obsahuje do 0,4%. Okrem toho v droge sa nachádzajú niektoré organické kyseliny, saponíny, flavonoidy, vitamín C, provitamín A a iné …

Účinok a použitie:

Chelidonín lastovičníka väčšieho má analgetický účinok (podobný ako morfium), utišuje centrálnu nervovú sústavu, bolesti a pôsobí sedatívne (ukludňujúco). Sanguinarín vo vysokých dávkach krátkodobo účinkuje ako narkotikum s nasledujúcim kŕčom, podporuje peristaltiku čriev a aktivizuje vylučovanie slín. Protopín utlmuje vegetatívnu nervovú sústavu a tonizuje hladké svalstvo maternice. 

Homochelidonín a chelerytrín majú močopudný účinok. Spazmolytický účinok (uvoľňujúci kŕče) lastovičníka väčšieho sa nemôže porovnávať s účinkom papaverínu a ľuľkovca. Je zistené, že zloženie drogy nie je stále. Účinok je istý iba pri použití čerstvej rastliny. Po šesťmesačnom uskladňovaní drogy sa silne znižuje analgetický účinok (utišujúci bolesť) a po jednom roku sa úplne stráca. 

Komplexne droga účinkuje spazmolyticky, reguluje pulz, znižuje krvný tlak, má žlčopudný účinok a stimuluje (podporuje) funkciu pečene.

Čerstvá droga a prípravky z nej sa predpisjú pri ochoreniach pečene a žlčníka (žltačka, žlčníková dyskinéza, žlčníkové kamene), žalúdočnom alebo črevnom katare, hnačke a ťažkostiach pri trávení.

V ľudovom liečisteľstve sa droga odporúča pri DNE, vodnatielke ako diuretický prostriedok, pri syfilise, malárii, na regulovanie menštruácie, pru kožnej tuberkulóze, brušnom týfuse, pri rakovine kože, psoriáze, impetigu a mliečna šťava sa používa na odstraňovanie bradavíc.

Odporúčame aj:  Ľubovník bodkovaný - Hypericium parforatum L.

Liečenie preparátmi z lastovičníka väčšieho možeme robiť len pod lekárskym dozorom. Väčšie dávky vyvolávajú otravy (symptómy otravy sú: veľký smäd, bolesti hlavy a žlčníka, závraty, halicinácie).

Názvy: slovensky česky latinsky
odborne: Lastovičník väčší Vlaštovičník větší Chelidonium majus L.
ľudové názvy: bolák, bradavičník, celadona, celistoň, celodej, cendelín, dravnicovina, hadí mlieč, hlohový mlieč, krkavec, krkavičník, krvavník, krvavý starček, lišajník, nebeský dar, šelvovo, tolita    
nemecky: Grosses Schöllkraut  maďarsky: Vérehilló fecskefü taliansky: Celidonia  francúzsky: Chelidoine
anglicky: Greater Celandine španielsky: Celidonia    

 

 

 

Komentáre

Pridaj svoj názor

Pridaj komentár