Levanduľa úzkolistá (lekárska) – Lavandula angustifolia Miller

 

Levanduľa úzkolistá (lekárska) je poloker s rozkonárenou, štvorhrannou stonkou vysokou do 60 cm. Listy sú sediace, čiarkovité, protistojné a plsnaté. Kvety majú modrú korunu a kalich, ktoré sú tiež plsnaté, príjemne voňajú a majú slabo horkastú chuť. Kalich je rúrkovitý. Plod je štvorsemenná tvrdka s čiernymi, lesklými semenami. Rastlina je medonosná. Levanduľa úzkolistá sa u nás v divej forme nenachádza. V menšom množstve sa pestuje v záhradkách. Jej domovinou je Stredomorie.

Odporúčame aj:  Ľan siaty (užitkový) - Linum usitatissimum L.

Droga:

Kvet levandule – Flos lavandulae.

Kvety levandule zbierame v čase kvitnutia (júl – august). Sušia sa v tieni alebo v sušiarni pri teplote do 35 stupňov. Potom ich rozdrvíme a preosejeme. Vysušená droga je modrá alebo fialovomodrá, príjemne vonia a má horkú chuť. Uskladňuje sa na vzdušnom, suchom a tiesnistom mieste.

Chemické zloženie:

Čerstvé aj vysušené kvety obsahujú éterický olej 0,5 – 1%. Najvyšší obsah silice majú kvety v čase plného kvitnutia. Obsahuje ešte okolo 10% trieslovín. Silica obsahuje linalylacetát (30- 60%) a iné linalylestery, bornylacelát, α-terpineol, 25 – 45% linalolu, malé množstvo geraniolu a iné …

Účinok a použitie:

Kvety levandule majú utišujúce a slabo sedatívne účinky pri závratoch, migréne, nespavosti, neurasténii, nervovom preťažení a hystérii. Používajú sa aj ako spazmolytický prostriedok pri žalúdočných, črevných a obličkových kolikách. Droga účinkuje tiež cholagogicky (žlčopudne) pri žlčovej dyskinéze, vetropudne pri meteorizme, ako aj diureticky.

Odporúčame aj:  Dúška materina - Thymus serpyllum L. / Dúška tymianová (tymian) - Thymus vulgaris L.

Éterický olej vo forme masáží pôsobí povzbudzujúco a rozpustený v liehu sa používa na masáže pri reumatických bolestiach a neuralgii. Vo forme kúpeľov sa používa na liečenie neurózy a kožných ochorení. Kvety majú baktericídny účinok. Používajú sa vo forme záparu. Dve polievkové lyžice drogy zalejeme 400 ml vriacej vody a necháme vyluhovať 20 minút. Po precedení záparu musíme užívať šesťkrát denne 80 ml 15 minút pred jedlom a 30 minút po jedle.

Názvy: slovensky česky latinsky
odborne: Levanduľa úzkolistá (lekárska) Levandule lékařská Lavandula angustifolia Miller
ľudové názvy: levandula    
nemecky:Echter Lavendel maďarsky: Levendula taliansky: Lavanda francúzsky: Lavande
anglicky: Common Lavender španielsky: Lavandula    

 

 

 

Komentáre

Pridaj svoj názor

Pridaj komentár