Lipa veľkolistá – Tilia platyphyllos Scop. / Lipa malolistá – Tilia cordata Miller

 

Lipové stromy sú vysoké 20 – 30 metrov so širokou korunou. Listy sú striedavé, na dlhých stopkách, nepravidelne srdcovité, na okraji jemne pílkovité, v pazuchách s prilístkami. Listy lipy malolistej sú na líci tmavozelené a rube modrastozelené so žltočervenými chĺpkami. Listy lipy veľkolistej majú na rube belavé chĺpky.

Kvety sú usporiadané do vidlíc. Ich stopka je asi do polovičky zrastená s veľkým kožovitým, holým listeňom. Kvetné vidlice malolistej lipy sa skladajú zvyčajne z 5 – 7 kvetov a veľkolistej lipy  z 2 – 6 kvetov. Kvety lipy malolistej sú žltkastobiele a lipy veľkolistej sú svetložlté. Kalich oboch druhov je päť početný, koruna nie je zrastená. Tyčiniek je veľa. Lipa maloslistá kvitne v lete (jún – júl) a po nej kvite lipa veľkolistá.

Lipy rastú v prírode na mierne vlhkých pôdach, v zmiešaných listnatých lesoch, môžu rásť aj po okrajoch ciest alebo na kamenistých stráňach ako krovité porasty. Lipy sa môžu vysádzať aj ako parkové stromy, prípadne do alejí. 

Odporúčame aj:  Pľuzgierka islandská - Cetraria islandica

Droga:

Kvet lipy – Flos tiliae.

Lipové kvety zbierame s listeňom alebo bez neho v čase kvitnutia (jún – júl). Najskôr kvitne lipa malolistá. Pri zbieraní treba dávať pozor, aby sa sa kvety nepotlačili a nepozliepali, pretože sa môžu zapariť a pri sušení potom stmavnúť. Sušia sa v tieni alebo sušiarni pri teplote do 45 stupňov. Droga je vysušená, keď sa pri ohnutí lámu kvetné stopky.

Po vysušení sa droga musí chrániť pred priamym slnečným svetlom, v opačnom prípade zbelie. Suché kvety sú svetložlté so žltozeleným listeňom, príjemne voňajú a majú sladkohorkú chuť. Droga sa uskladňuje na tienistom, vzdušnom a suchom mieste a môžu mať vlhkosť najviac 13%.

Chemické zloženie:

Lipový kvet obsahuje éterický olej (0,04 – 0,1%), ktorého hlavnou zložkou je seskviterpénový alkohol farnezol, slizovité látky (v listeni), triesloviny, flavonoidy (kvercitrín, astragalín, kempferol), tilirozid (s potopudným účinkom), sacharidy, kyselinu chlorogénovú, kávovú a kumarovú, saponíny, karotén, vitmaín C a iné zložky…

Účinok a použitie:

Hlavný účinok lipového kvetu je potopudný, znižuje teplotu a diureticky účinkuje pri chrípke, brochitickom katare, angíne, pneumónii (zápale pľúc), horúčkovitých stavoch, zápaloch obličiek a močového mechúra, uretritíde. Predpisuje sa aj ako protizápalový prostriedok pri zápaloch dýchacich ciest, fuknčných ochoreniach žalúdka a čriev i ako choleretický prostriedok. Zistený je aj utišujúci a spazmolytický účinok.

Odporúčame aj:  Skorocel kopijovitý - Plantago lanceolata L. / Skorocel väčší - Plantago major L.

V ľudovom liečiteľstve sa používa na kúpele pri neurózach a na kloktanie hrdla a ústnej dutiny. Vntútorne používame lipový kvet vo forme záparu z dvoch až troch čajových lyžíc drogy a 250 ml vriacej vody. Necháme vyluhovať 20 minút, precedíme a naraz vypjeme (dve až tri šalky denne).

Názvy: Slovensky Česky Latinsky
Odborne: Lipa veľkolistá / Lipa malolistá Lípa velkolistá / Lípa malolistá Tilia platyphyllos Scop / Tilia cordata Miller
Ľudové názvy: lipa    
Nemecky: Sommer-Linde / Winter-Linde Maďarsky: Nagylevelü hárs / Kislevelü hárs (hársfa) Taliansky: Tiglio  Francúzsky: Tilleul à grandes feuilles
Anglicky: Common Lime Španielsky: Tilio común    

 

 

 

Komentáre

Pridaj svoj názor

Pridaj komentár