Ľubovník bodkovaný – Hypericium parforatum L.

 

Ľubovník bodkovaný je trváca bylina so vzpriamenou, v hornej časti silne rozkonárenou, okrúhlou, červenkastou stonkou vysokou 0,50 – 0,60 metra. Listy sú protistojné, sediace, elipsovité až kopijovité, celistvookrajové, dlhé 10 – 30 mm. Pri pohľade proti svetlu vyzerajú bodkované (perforované), čo zapríčiňújú žliazky so silicou nachádzajúce sa v mezofyle listov. Kvety vytvárajú na vrcholoch stoniek vrcholíkové súkvetia. Kalich je zložený z 5 voľných, žltých korunných lupienkov. Plod je vajcovitá, trojpuzdrová tobolka. Rastlina kvitne v lete (máj – august). Ľubovník rastie na suchých aj mokrých miestach, najmä v riedkych hájoch, rúbaniskách, na okrajoch ciest a polí, v krovinách a trávnatých miestach.

Odporúčame aj:  Lastovičník väčší - Chelidonium majus L.

Droga:

Vňať ľubovníka – Herba hyperici.

Nadzemnú časť rastliny zbierame v čase kvitnutia (máj – august). Odrezávame horné časti stoniek, a to 20 cm od vrcholu. Vňať viažeme do zväzkov a sušíme v tieni alebo v suśiarni pri teplote do 45 stupňov. Vysušená vňať je zelená, kvety sú žlté. Vňať máživicovú vôňu a je horkastá. Droga môže mať vlhkosť najviac 12%.

Chemické zloženie:

Ľubovník obsahuje hypericín a pseudohypericín (koncentrované antracénové deriváty), katechínové triesloviny (do 10%), flavónové glykozidy hyperozid, rutín a kvercitrín zelenkastú živicu (v jej zložení sú zastúpené najmä seskviterpény), kyselinu askorbovú, fytoncídy, živice, veľa karoténu a stopy kyseliny nikotínovej.

Účinok a použitie:

Protizápalový a spazmolytický účinok ľubovníka vyvolávajú najmä flavónové glykozidy, ktoré upokojujú sliznicu úst, žalúdka a čriev, účinkujú pri hypercidite, gastritíde a žalúdočných vredoch. Ľubovník tonizuje (posilňuje) nervovú sústavu pri neuróznych, depresívnych stavoch a stiesnenosti, pri psychovegetatívnych syndrómoch, strachovej neuróze a nespavosti. Antimikrobionálny účinok drogy je vyvolaný obsahom fytoncídov, ktoré sú aktívne vo vzťahu s baktériami.

Droga sa používa zvonka vo forme olejového výťažku pri liečení vredov a zle sa hojacich rán. Predpisuje sa tiež pri žlčových a obličkových kameňoch, ochoreniach pečene, pri ranách po popáleninách, pri zápale sedacieho nervu i ako diuretický prostriedok.

Odporúčame aj:  Veronika lekárska - Veronica officinalis L.

Drogu používame vo forme odvaru alebo olejového výťažku. Dve polievkové lyžice suchej vňate ľubovníka bodkovaného zalejeme 400 ml vriacej vody a varíme 5 minút. Necháme vyluhovať 1 hodinu. Po precedení odvar užívame trikrát denne 120 ml po jedle. Olejový výťažok sa pripravuje zo 100 gramov drogy, ktorá sa nechá vyluhovať v 500 g olivového oleja aspoň 10 dní na svetle (môže byť aj na slnku). Z výťažku užívame dve čajové lyžičky ráno, na obed a večer, vždy pred jedlom.

Názvy: slovensky česky latinsky
odborne: Ľubovník bodkovaný Třezalka tečkovaná Hypericium parforatum L.
ľudové názvy: bylina sv. Jána, čarovník, červený zvonček, dieravec, kivník, krížek, koreň matky božej, kvieťa Panny Márie, láskavec, ľubeník, svätojánska bylina, trezalka, prestrielavec    
nemecky: Tüpfel-Harnheu, Johanniskraut maďarsky: Közönséges orbáncfü taliansky: Iperico francúzsky: Millepertius
anglicky: Common Saint Johns worth španielsky: Hipericón    

 

 

 

 

Komentáre

Pridaj svoj názor

Pridaj komentár