Očianka Rostkovová – Euphrasia rostkoviana HAYNE

 

Očianka rostkovová je jednoročná bylina s rovnou, rozkonárenou, chlpatou stonkou vysokou do 20 cm od zeme. Listy sú protistojné, vajcovité, hrubo zúbkaté a sediace. Kvety sú biele alebo bledoružové so slabofialovými čiarkami a žltou škvrnou na spodnom pysku. Rozložené sú v pazuchách listov. Kalich je zrastený so štvorpočetnou zrastenou korunou so štyrmi tyčinkami. Plod je chlpatá tobolka s mnohými semenami.

Očianka rastie najmä na vlhkých lúkach a pasienkach, niekedy ju môžeme nájsť aj na okrajoch ciest, húštin a pod. Vyskutuje sa vo všetkých výškových pásmach, na pôdu nie je rastlina náročná.

Odporúčame aj:  Rebríček obyčajný (myší chvost) - Achillea millefolium L.

Droga:

Vňať očianky rostkovovej – Herba euphrasiae.

Nadzemnú časť rastliny zbierame v čase kvitnutia (júl – september). Suší sa v tieni alebo v sušiarni pri teplote do 40 stupňov. Vysušená droga je zelená a má slabo horkú chuť a nevonia. Uskladňuje sa na vzdušnom, tienistom a suchom mieste.

Chemické zloženie:

Vňať očianky obsahuje 0,15 – 0,17 % éterického oleja, horčiny, mastný olej, kyselinu kremičitú, živice, vosk, slizovité látky a iné …

Účinok a použitie:

Droga a prípravky z nej majú protizápalový a adstringentný účinok. Odvar z vňate očianky vo forme obkladov účinkuje veľmi dobre pri zápaloch viečok, slzových vačkov a iných ochorení očí. Používa sa pri každom sčervenaní očí, na zlepšenie zraku a pri preťažený očí. Droga sa úspešne používa aj pri bronchitických zápaloch slizníc spojených s kašľom a hlienmi, pri laryngitíde, nechutenstve, žalúdočnom katare, pri zvýšenej kyslosti žalúdka a žltačke.

Odporúčame aj:  Skorocel kopijovitý - Plantago lanceolata L. / Skorocel väčší - Plantago major L.

V ľudovom liečiteľstve sa používa pri škvrnách na rohovke, na zosilnenie zraku, pri hnačke a iné. Odvar pripravíme z dvoch polievkových lyžíc rozdrvenej drogy a 500 ml vriacej vody. Varíme 5 minút a necháme vyluhovať 30 minút. Užívame trikrát denne 120 ml 15 minút pred jedlom. Pri očných ťažkostiach používame kúpele alebo obklady. Extrakt drogy vo víne (1 : 10) počas 8 dní sa odporúča na zlepšenie chuti do jedla.

Názvy: slovensky česky latinsky
odborne: Očianka Rostkovova Světlík lékařský Euphrasia rostkoviana Hayne
ľudové názvy: ambrožka, bradavník, potešenie očí, tešinka, zubová tráva    
nemecky: Gemeiner maďarsky: Mirigyes szemviditó taliansky: Eufrasia francúzsky:Euphraise officinale
anglicky: Eyebright španielsky: Eufrasia    

 

 

 

Komentáre

Pridaj svoj názor

Pridaj komentár