Pŕhľava dvojdomá (žihľava) – Urtica dioica L.

 

Pŕhľava je trváca bylina so vzpriamenou, štvorhrannou stonkou, vysokou do 2 metrov a rozkonáreným koreňom. Listy sú tmavozelené, protistojné, vajcovité, hrubo zúbkaté, s malými kopijovytými prílistkami. Kvety sú drobné, zelené a zložené v pazušných metlinách. Samičie kvety sú dvojpočetné s jednopuzdrovým vrchným semenníkom. Plod je vajcovitá nažka. Celá rastlina je pokrytá pŕhlivými chĺpkami.

Pŕhľava rastie na lúckach, pasienkach, na okrajoch komunikácií a tokov, v lužných lesoch, na medziach, pri potokoch a podobne. Je nenáročná na vlhko, no vyžaduje vyšší obsah dusíka v pôde.

Droga: 

List a koreň pŕhľavy (žihľavy) – Folium et radix urticae. Listy a korene pŕhľavy zbierame v čase kvitnutia (máj – september). Pŕhľavu skosíme a potom z nej zbierame dobre rozvinuté listy, ktoré trháme v rukaviciach, alebo až keď zvädnú. Sušia sa v tieni alebo v sušiarni pri teplote 50 stupňov. Korene vykopávame skoro na jar (marec) alebo na jeseň (november). Vysušené listy sú na líci tmavozelené, na rube svetlejšie a sú bez vône, chuti a zápachu. Korene sú bledozelené, bez vône, chuti a zápachu. Uskladňujú sa na suchom tienistom mieste.

Odporúčame aj:  Dúška materina - Thymus serpyllum L. / Dúška tymianová (tymian) - Thymus vulgaris L.

Chemické zloženie:

Listy pŕhľavy obsahujú vitamíny B1,B2, C, K, provitamín A, glykozid urcitrín, triesloviny, bielkoviny, kyselinu pantoténovú, kyselinu mravčiu, kyselnu askorbovú, karotenoidy, histamín, karotén, chlorofyl (okolo 3%, je to zelené listové farbivo), xantofyl, glukoníny (látky vyvolávajúce pokles krvného cukru), fytocídne látky, serotonín.

Účinok a použitie:

Droga zastavuje krvácanie pri maternicových alebo hemeroidných krvácaniach, pri chronických varikóznych vredoch (vonkajšie použitie), pri krvácaní z nosa, vykašliavaní krvi, pri dlhotrvájúcej a silnej menštruácii. Zvyšuje tonus maternice, čriev a ciev a účinkuje blahodárne pri zápche, arterioskleróze, tráviacich ťažkostiach, žalúdočných a črevných bolestiach. Zlepšuje základnú látkovú výmenu a má dobrý účinok pri cukrovke, žltačke, ochoreniach pečene a žlčníka, pri poruchách menštruačného cyklu, klimaktériu, zníženej laktácii a akné.

Vysoký obsah vitamínov, hemoglobínu a eretrocytov zvyšuje účinosť drogy pri anémiach a hypovitaminózach po prekonaní choroby alebo operácii. Okrem toho má droga protireumatický účinok pri bolestiach kĺbov – svalový a kĺbový reumatizmus a artitíde. Stimuluje dýchanie pri astme. Odvar z pŕhľavy zlepšuje činnosť srdcového svalu, stimuluje granuláciu a epitelizáciu rán, zrýchľuje zrážanie krvi.

V ľudovom liečiteľstve sa reumatizmus “šlahaním” čerstvou pŕhľavou. Listy a korene sa používajú proti šediveniu a vypadávaniu vlasov vo forme odvaru (vnútorné použitie) alebo odvar v zmesi s octom (vonkajšie použitie) na umývanie a masírovanie. Listy a korene vylúhované v olivovom oleji sa používajú na liečenie rán a popálenín.

Odvar pripravujeme z dvoch polievkových lyžíc drogy a 500 ml vriacej vody. Varíme 3 minúty, necháme vyluhovať 1 hodinu a precedíme. Odvar užívame v dávke 120 ml pred jedlom. Zápar pripravujeme zo štyroch čajových lyžičiek jemne nasekaných listov a 200 ml vriacej vody.

 

Názvy: Slovensky Česky Latinsky
Odborne: Žihľava dvojdomá, Pŕhľava dvojdomá Kopřiva dvoudomá Urtica dioica L.
Ľudové názvy: pŕhľava, pokriva, prhlica, žihlavka    
Nemecky: Grosse Brenessel Maďarsky: Nagy csalán, kétlaki csalán, Taliansky: Ortica maschia Francúzsky: Ortie dioique
Anglicky: Stinging Nettle Španielsky: Ortiga mayor    

 

Komentáre

Pridaj svoj názor