Rebríček obyčajný (myší chvost) – Achillea millefolium L.

 

Rebríček obyčajný je trváca rastlina s priamou stonkou vysokou do 50 cm. Na vrchole stonky sa nachádzajú úbory kvetov vo forme chocholíkovej metliny. Listy sú striedavé, dvojito a trojito perovito strihané. Kvetné úbory sú malé, biele, s viacradovými zákrovmi a pologuľovitými lôžkami. Každý úbor obsahuje päť okrajových, bielych, jazykovitých a do tridsať rúrkovitých kvetov.

Plody sú bledé, podlhovasté nažky, zvyčajne bez chocholca. Celá rastlina je pokrytá sivou plsťou, čo jej dodáva bledosivú farbu. Rebríček obyčajný sa nachádza na lúkach, trávnatých lokalitách, rumoviskách a svetlych stromových zárastoch.

Odporúčame aj:  Hloh jednosemenný - Crataegus monogyna agg. / Hloh obyčajný - Crataegus laevigata

Droga:

Vňať a kvet rebríčka – Herba et Flos millefolii.

V rastlinnom liečení sa používa celá rastlina alebo len kvety. Kvety zbierame pred ich rozkvitnutím, pričom odrezávame hornú kvitnúcu časť bez stonky. Vňať zbierame na začiatku alebo počas kvitnutia (máj – jún alebo august – september). Odrežeme nadzemnú časť 20 cm od vrcholu rastliny, pričom zdrevnatelé staré časti vyhadzujeme. Sušia sa 4 – 5 hodín na slnku a potom ich dosúšame v tieni alebo v sušiarni pri teplote do 40 stupňov.

Vysušené kvety sú biele alebo žlté a vňať je zelená, charakteristicky voňavá a horká. Droga sa balí do vreciek alebo balíkov. Uskladňuje sa na tienistom, vzdušnom a suchom mieste. Môže mať vlhkosť 13%.

Chemické zloženie:

Droga obsahuje 0,1 – 0,5% éterického oleja obsahujúceho azulény, horčinu betonicín, cholín, triesloviny, apigenín, slizovité látky, inulín, kyselinu askorbovú a iné … Protizápalový účinok je vyvolaný najmä trieslovinami a silicou. Silica obsahuje do 20% azulénu. Najväčšie množstvo azulénu droga obsahuje počas kvitnutia. V pestovaných rastlinách sa obsah azulénu môže až dvojnásobne zvýšiť v porovnaní s divorastúcou rastlinou.

Účinok a použitie:

Droga sa pouźíva ako aromatický a horký prostriedok na zlepšenie chuti do jedla a na zvýšenie vylučovania žalúdočných žliaz pri dyspepsii a hyperacidite. Zvyšuje zrážanie krvi a pôsobí na zastavenie krvácania (maternicového a obličkového) pri hemoroidoch, krvácaní z nosa alebo ďasien, pri liečení rán. Účinkuje adstringentne pri hnačke, stomatitíde, gingvitíde a protizápalovo pri gastritíde, kolitíde s hnačkou a kolikách, zápaloch obličiek a močového mechúra, reumatizme. 

Používa sa ako choleretický prostriedok pri dyskinézach, poruchách funkcie žlčníka a pri žltačke. Zosilňuje sťahovanie maternice (pri nedostatočnej a nepravidelnej menštruácii), zvyšuje vylućovanie moču pri hypertonii, účinkuje proti pôvodcom malárie a hlístom.

Odporúčame aj:  Ľan siaty (užitkový) - Linum usitatissimum L.

Droga sa používa vo forme odvaru. Jednu až dve lyžičky drogy zalejeme 400 ml vriacej vody a varíme 3 minúty. Necháme vyluhovať 30 minút, potom odvar precedíme a užívame trikát denne 60 – 120 ml (podľa veku) po jedle.

Pozámka: liečenie musí trvať najmenej 3 – 4 mesiace. Po 15 dňovej prestávke sa liečenie môže opakovať. 

Názvy: Slovensky Česky Latinsky
Odborne: Rebríček obyčajný Řebříček obecný Achillea millefolium L.
Ľudové názvy: kunica, mačací chvost, rebríček, stolistník, všekorenie, myší schvost    
Nemecky: Gemeine Scharfgarbe Maďarsky: Közönséges cickafark Taliansky: Millefoglio  Francúzsky: Mille-feuilles
Anglicky: Milfoil  Španielsky: Abrofia     

 

 

 

Komentáre

Pridaj svoj názor

Pridaj komentár