Repík lekársky – Agrimonia eupatoria L.

 

Repík je trváca rastlina so vzpriamenou, chlpatou stonkou vysokou do 1 metra. Listy sú nepárno perovité, zúbkaté, na rube sivé a chlpaté. Kvety sú obojpohlavné, drobné, žlté, zložené do dlhých, klasovitých súkvetí. Kalich a koruna sú päťpočetné a majú päť až dvadsať tyčiniek a dva semeníky. Plod je lepkavá, ryhovaná, guľovitá a dvojsemenová nažka. Dobré sú iba mladšie, kvitnúce a hojne olistené, so stonkami do hrúbky 5 mm a s malým nožstvom plodov, ktoré drogu znehodnocujú. Materiál je mierne náchylný na zaparenie. Vňať možno zväzovať alebo sušiť v tenkých vrstvách na vzdušnom mieste, trochu sa mrví.

Repík rastie najmä na vápencových pôdach, v krovinách, na lúkach, pasienkach, rúbaniskách, riedkych lesoch, na okrajoch ciest a podobne.

Odporúčame aj:  Pľuzgierka islandská - Cetraria islandica

Droga:

Vňať repíka – Herba agrimoniae.

Celú nadzemnú časť rastliny bez hrubých zdrevenatelých častí zbierame v čase kvitnutia (jún – september). Obdobie kvitnutia jednotlivých kvetov trvá však iba 1-2 dni. Suší sa v tieni alebo v sušiarni pri teplote do 40 stupňov. Vysušená droga má štipľavú chuť. Uskladňuje sa na tiesnistom, suchom a vzdušnom mieste, pretože je náchylná na zaparenie.

Chemické zloženie:

Droga obsahuje 0,2% silice, triesloviny (katechíny), flavonoidy, glykozidické horčiny (v čerstvej rastilne), do 12% kyseliny kremičitej, vitamíny P (nikotínamid), C, organické kyseliny a stopy mangánu (mangán vplýva na procesy tvorby krviniek, na zrážanslivosť krvi a na činnosť žliaz s vnútornou sekréciou).

Účinok a použitie:

Droga reguluje funkcie pečene a žlčníka a odporúča sa ako doplňujúca liečba pri hepatitíde (žltačke), dyskinézii žlčových ciest, žlčových kameňoch, chronickej cholecystitíde (zápale žlčníka). Okrem toho má sťahujúci, potopudný, a diuretický účinok a nachádza uplatnenie pri fastritíde so zníženou kyslosťou, pri enterokolitíde so sklonom k hnačkám, pri obličkových kameňoch, opuchlinách, ochoreniach sliznice, (stomatitíde, gingvitíde). Ako prostriedok na vonkajšie použitie sa predpisuje pri ochoreniach spojovacieho tkaniva a ako obklad na rany. Mnoho rečníkov a spevákov repík používalo ako kloktadlo. Použitie nájdeme aj pri liečení zvierat – napr. koní.

V ľudovom liečiteľstve sa odporúča pri pľúcnej a kožnej tuberkulóze, pri vykašliavaní krvi, hemoroidoch, dne, akné, srdcových slabostiach, pri nočnom pomočovaní, pri výskyte piesku v obličkách a močovom mechúri, pri nádche, zápaloch ústnej sliznice, používa sa tiež na kúpele preťažených nôh a iné …

Odporúčame aj:  Rumanček kamilkový (kamilka) - Matricaria recutita L. (syn. Chamomilla recutita L.)

Odvar pripravujeme z jednej čajovej lyžičky nadrobno posekaného repíka a 200 ml vriacej vody. Varíme 3 minúty v zakrytej nádobe, necháme vyluhovať 2 hodiny a precedíme. Odvar rozdelíme na tri diely a každý diel užijeme 15 minút pred jedlom počas dňa.

Názvy: Slovensky Česky Latinsky
odborne: Repík lekársky Řepík lékařský Agrimonia eupatoria L.
ľudové pomenovania arček, hrebíček, konopenec, kráľovksý traňk, rebríček, repíček, starček, stonček, traňk sv. Kunhuty, útrobník, varkočky Panny Márie    
nemecky: Kleiner Odermenning maďarsky: Közönséges párlófü taliansky: Agrimonia francúzsky: Aigremoine eupatoire
anglicky: Common Agrimony španielsky: Agrimonia    

 

 

 

Komentáre

Pridaj svoj názor