Rumanček kamilkový (kamilka) – Matricaria recutita L. (syn. Chamomilla recutita L.)

 

Rumanček pravý je jednoročná bylina s rozkonárenou stonkou vysokou do 0,50 m. Listy sú dva až trikrát perovito strihané, čiarkovité. Kvetné úbory sa nachádzajú na mnohopočetných rozkonáreniach stonky na dlhých stopkách a skadajú sa z okrajových, bielych, jazykovitých samičích kvetov a vnútorných, rúrkovitých, žltých obojpohlavných kvetov. Kvetné lôžko je vypuklé a zvnútra duté (charakteristický znak rumančeka). Plod je podlhovastá, hnedá nažka.

Rumanček nájdeme na lúkach, paienkoch, poliach, medziach, rumoviskách, okrajoch ciest a pod. Znáša aj zasolené pôdy.

Odporúčame aj:  Lastovičník väčší - Chelidonium majus L.

Droga:

Kvet rumančeka – Flos chamomillae 

Kvet zbierame v čase kvitnutia (máj – september). Kvetné úbory trháme spolu s krátkou časťou stonky (okolo 20 mm) a ukladáme ich do plytkých košov. Sušia sa v tieni alebo v sušiarni pri teplote 35°C. Vysušené úbory majú biele lístky, kalich a stopka sú zelené. Droga príjemne vonia a má slabo horkú chuť. Uskladňuje sa na tienistom, suchom a vzdušnom mieste. Môže mať vllhkosť najviac 15%.

Chemické zloženie:

Kvet rumančeka obsahuje éterický olej, ktorý má zelenú až modrú farbu podľa druhu azulénov. Silica obsahuje väčšie množsvto parafínu a seskviterpény (okolo 10 % ), kyselinu kaprilovú, nonilovú a izovalérovú. Hlavnými zložkami sú bisabolol a jeho kyslíkové deriváty farnezén, chamazulén, ktorých obsah je nestály (od 1 – 15 %). Droga obsahuje ešte kumaríny (umbeliferón, metylumbeliferón, herniarín), flavónové glykozidy apiín a patulitrín, slizovité látky, kyselinu nikotínovú, stearovú a citrónovú, karotén, vitamín C a horčiny.

Účinok a použitie:

Bohaté zloženie drogy a tiež silice je predpokladom širokého účinku a použitia drogy. Silica rumančeka má protizápalový a zmäkčujúci účinok pri ochoreniach tráviaceho ústrojenstva, kolikách žalúdka a čriev, gastritíde, kolitíde, meteorizme, stomatitíde, gingivitíde, pri zápaloch dýchacích ciest, tonzilitíde, faryngitíde a laryngitíde (inhalácia výparom silice). Zvonka sa používa na kúpeľ pri zápaloch sliznice očí, zápaloch maternice a konečníka pri hemoroidoch. Dobré výsledky sa dosahujú aj pri zápaloch a kameňoch obličiek a močového mechúra. Silica zvyšuje počet srdcových sťahov a rozširuje cievy hlavného mozgu.

Glykozidy zvyšujú vylučovanie žalúdočnej a črevnej šťavy, žlče (pri dyskinézach) a zlepšujú chuť do jedla. Flavonoidy a kumaríny majú mierny spazmolytický účinok. Chamazulén má výrazný protialergický účinok (pri astme) a lokálny anestetický účinok. Tiež podporuje látkovú výmenu v organizme. Pri varení sa rozkladá, preto sa droga používa vo forme záparu alebo studeného výťažku.

Zápar z kvetných úborov rumančeka zlepšuje a zrýchľuje regeneráciu tkanív, preto sa používa pri zle sa hojacich ranách (vo forme obkladov). Rumanček nachádza uplatnenie aj ako prostriedok podporujúci potenie (horúci zápar), pri liečení bronchiálnej astmy, reumatizme (kúpele), neuralgických bolestiach, pri alergickej gastritíde, vredoch a kolikách, nervovom podráždení, epilepsii, bolesti hlavy, mokrých ekzémov (obklady), popáleninách od röntogenových lúčov, opuchlinách, povrchových vredoch, bolestivej menštruácii, maternicových krvácaniach, potení nôh a iných.

Odporúčame aj:  Repík lekársky - Agrimonia eupatoria L.

Výťažok pripravujeme za studena z desatich čajových lyžičiek drogy a dvoch šálok studenej vody. Necháme vyluhovať 8 hodín. Zápar pripravujeme z jednej polievkovej lyžice drogy, ktorú zalejeme 200 ml vriacej vody. Necháme vyluhovať 1 hodinu. Precedený zápar užijeme naraz. Zvyčajne užívame tri šálky záparu denne, no každá dávka musí byť čerstvo pripravená.

Názvy: slovensky česky latinsky
odborne: Rumanček kamilkový Heřmánek lékařský Matricaria recutita L. (syn. Chamomilla recutita L.)
ľudové názvy: harmanček, kamilky    
nemecky: Echte kamille maďarsky: Székfü, kamila taliansky: Camomilla volgare francúzsky: Petite Camomilla
anglicky: Wild chamomille španielsky: Camomila borda    

 

 

 

 

Komentáre

Pridaj svoj názor

Pridaj komentár