Skorocel kopijovitý – Plantago lanceolata L. / Skorocel väčší – Plantago major L.

 

Skorocel väčší je malá, trváca rastlina s bezlistou stonkou (stvolom) vysokou 30 cm. Listy tvoria prízemnú ružicu, sú široko vajcovité, celistvookrajové, so slabo chlpatou čepeľou prudko prechádzajúcou do dlhej stopky so silno vyčnievajúcou žilnatinou (rovnobežná žilnatina s 3 až 7 žilkami).

Stvoly sú ryhované, dlhé, na vrchole nesú klas kvetov zložený z drobných bielych kvietkov. Kalich a koruna sú štvorpočetné, tyčinky sú štyri. Plod je dvojpuzdrová tobolka s jedným semenom v každom puzdre (skorocel kopijovitý) a so 4 – 8 semenami pri skorocele väčšom. Semená sú čiernohnedé. Obidva druhy kvitnú od mája do septembra.

Skorocely rastú na trávnatých miestach, lúkach, pasienkach, na okrajoch ciest, v kroviskách, na medziach. Znášajú aj mierne zasolené pôdy. Vyskytujú sa do výšky 1800 metrov nad morom.

Odporúčame aj:  Nechtík lekársky - Calendula officinalis L.

Droga:

List skorocela kopijovitého a skorocela väčšieho – Folium plantaginis et Folium plantaginis major.

Listy skorocela zbierame v období od mája do septembra. Listy netrháme, ale odrezávame, pričom treba dávať pozor, aby sa nestláčali. Sušia sa v tieni alebo v sušiarni pri teplote do 40 stupňov. Vysušené listy sú zelené, slabo horké, nevoňajú, nezapáchajú a majú charakteristickú žilnatinu. Uskladňujú sa na tienistom, vzdušnom a suchom mieste. Môžu mať vlhkosť do 12%.

Chemické zloženie:

Listy obidvoch druhoc obsahujú slizovité látky a horčiny, vitamíny C a K, kyselinu citrónovú, triesloviny, karotén, invertín a emulzín (enzýmy), glykozid aukubín (runantín). Listy a semená skorocelu kopijovitého obsahujú i kyselinu kremičitú.

Účinok a použitie:

Obidva druhy skorocelu účunkujú mucilaginózne (hlienotvorne), protizápalovo, protibakteriálne, sekrétolyticky, uľahčujú odkašliavanie a zastavujú krvácanie. Pretože skorocel kopijovitý obsahuje kyselinu kremičitú, blahodárne účinkuje pri ochoreniach spojovacích tkanív – vnútorné krvácanie a vnútorné rany. Horčiny obsiahnuté v obidvoch druhoch zvyšujú chuť do jedla a žalúdočné vylučovanie a v menšej miere stimulujú tvorbu krviniek. Obsah kyseliny kremičitej priaznivo pôsobí pri ľahších formách pľúcnej tuberkulózy.

Pri týchto rôznorodých účinkoch sa droga skorocela používa pri žalúdočno-črevnom katare, meteorizme, črevných kolikách, pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch, pri chronických zápaloch dýchacích ciest (bronchitický katar a čierny kašeľ), astme, bolestiach pečene a pri žltačke. Odvar listov a posekané čerstvé listy vo forme obkladov účinkujú zmäkčujúco a utišujú bolesti pri povrchových vredoch, opuchlinách z udrenín a po uštipnutí hmyzom.

Odporúčame aj:  Ľan siaty (užitkový) - Linum usitatissimum L.

Droga je v ľudovom liečiteľstve veľmi cenná. Odporúča sa pri zápaloch močového mechúra, rozšírených cievach, hubových ochoreniach, častom močení, pri dyzentérii, zápaloch ďasien, na obklady pri zápaloch očí, opuchlinách a iných …

Sirup zo skorocelu je veľmi dobrý prípravok proti kašľu u detí. Pripravuje sa zo šťavy z čerstvých listov, ktorá sa zmieša s rovnakým množstvom medu a varí sa 20 minút (v dobre uzavretej nádobe sa sirup môže skladovať dlhší čas).

Odvar pripravujeme z dvoch polievkových lyžíc drogy a 400 ml vriacej vody. Varíme 10 minút, potom precedíme a osladíme medom. Užívame trikrát denne 50  – 120 ml, podľa veku, 30 minút pred jedlom.

Názvy: slovensky česky latinsky
odborne: Skorocel kopijovitý / Skorocel väčší Jitrocel kopinatý Plantago lanceolata L. / Plantago major L.
ľudové názvy: jatrocel, kolcier, psí jazyk, ranocel, volský jazyk,    
nemecky: Spitzwegerich maďarsky: Landzsás (keskenylevelü) utifü taliansky: Lanciola francúzsky: Plantain lacéolé
anglicky: Ribwort španielsky: Lansolada    

 

 

 

Komentáre

Pridaj svoj názor

Pridaj komentár