Veronika lekárska – Veronica officinalis L.

 

Veronika lekárska je trváca rastlina s plazivou, až do 30 cm dlhou stonkou. Listy sú elipsovité alebo obrátene vajcovité, pílkovité, chlpaté a s krátkou stopkou. Kvety sú bledomodré, vytvárajú strapec so štvorpočetným kalichom, štvorpočetnou korunou a s dvoma tyčinkami. Plod je mnohosemenná, dvojpuzdrová tobolka. Kvitne na jar až začiatkom leta (od marca do augusta).

Pri zbere rastliny si treba dávať pozor na podobné druhy veroniky, ktorých je veľké množstvo, no odlišujú sa výzorom – stavbou stonky, listami, vôňou a farbou kvetu.  

Odporúčame aj:  Ľubovník bodkovaný - Hypericium parforatum L.

Rastie na suchších pasienkach a lúkach, na medziach a úhoroch, i vo svetlejších lesoch, najmä v kyslých boroch a dubinách s vresom.

Droga:

Vňať veroniky – Herba veronicae (albae)

Rastlinu zbierame v čase kvitnutia. Sušíme v tieni alebo v sušiarni pri teplote do 45 stupňov. Balíme do papierových vriec, uskladňujeme na suchom a vzdušnom mieste.

Chcemické zloženie:

Droga obsahuje glykozid aukubín, horčiny a striesloviny, silice, saponíny, organické kyseliny, živice, vitamín C, a iné ..

Účinok a použitie:

Droga uľahčuje odkašliavanie a účinkuje sekrétolycky pri chronickej bronchitíde a bronchitickej astme. Má aj močopudný / diuretický účinok.

V ľudovom liečiteľstve sa používa aj pri DNE, obličkových kameňoch, reumatizme, zápale močového mechúra, chronických kožných ochoreniach a furunkuloch (povrchový vred). Rastlina vyluhovaná v rastlinnom oleji sa považuje za prostriedok vhodný na liečenie hnisajúcich rán a slnkom spálenej kože. Celkove však účinok drogy je pomerne slabý. Rastlina sa používa aj v čerstvom stave. Čerstvo vytlačenú šťavu (2 čajové lyžičky) nakvapkáme do pohára s mliekom / čaju. Užívame nalačno. Používa sa pri ochoreniach obličiek alebo pakostnici. Maximálna denná dávka drogy je 50 – 150 gramov. 

Odporúčame aj:  Pľuzgierka islandská - Cetraria islandica

Droga sa požíva vo forme záparu. Jednu polievkovú lyžicu nadrobno porezanej veroniky zalejeme 400 ml vriacej vody. Necháme vyluhovať 30 minút. Zápar precedíme a užívame 3-krát denne 120 ml pred jedlom.

Poznámka: Vňať veroniky lekárskej sa málokedy používa sama, väčšinou sa aplikuje do čajových zmesí.

Názvy: Slovensky Česky Latinsky
Odborne: Veronika lekárska Rozrazil lěkařský Veronica officinalis L.
Ľudové názvy: bobovník, biela, veronika, hušec, prietržník, prietržné korenie, úložník, verunka, vretienko,    
Nemecky: Wald-Ehrenpreis Maďarsky: Orvosi veronika Taliansky: Veronica   Francúzsky: Véronique officinale
Anglicky: Common Speedwell Španielsky: Veronica macho    

 

 

 

Komentáre

Pridaj svoj názor

Pridaj komentár